3 borgmestre besøgte jazzklubbens generalforsamling

Fredag d. 1. februar afholdt Gladsaxe Jazzklub den årlige generalforsamling, hvor over 300 medlemmer var til stede og - med applaus - gav stor anerkendelse af både jazzklubbens aktiviteter og af kommunens støtte til de mange aktiviteter, som også omfatter samarbejde med andre kulturforeninger i Gladsaxe Kommune, bl.a. Bibliografen, Kulturhuset/Telefonfabrikken og Gladsaxe Oplysnings Forbund. Referat fra generalforsamlingen følger senere.

Og tre Gladsaxe-borgmestre var til stede og nød også koncerten med Sinatra Syndicate, som afsluttede en stor aften. På billedet, fra venstre, ses:

  • Gladsaxe Kommunes nuværende borgmester Trine Græse
  • Tidl. Gladsaxe-borgmester (1974-1983) Tove Smidth
  • Tidl. Gladsaxe-borgmester (2002-2017) Karin Søjberg Holst

Det lykkedes klubbens trofaste fotograf Kim Malmqvist at fange de tre borgmestre foran scenen til et mindeværdigt foto! :)